Tisková zpráva: Aktivisté demonstrovali přímo v prostorách výstaviště

Brno, 13. 5. 2017

Aktivisté za osvobození zvířat se rozhodli svou demonstrací narušit průběh Národní výstavy hospodářských zvířat na brněnském výstavišti. Skupina lidí se sešla v pavilonu P, kde jsou v průběhu čtyř dnů vystavována zvířata a kde probíhají soutěžní přehlídky a národní šampionáty. Demonstranti vystavili svůj hlavní transparent s heslem „Zvíře není zboží“ přímo u ohrady, kde právě probíhal jeden ze šampionátů, a vytvořili dlouhý špalír. Účastníci drželi fotografie zvířat s nápisy upozorňující na utrpení, které se zvířatům děje. Protest byl tichý, aby ještě více nestresoval vystavovaná zvířata, ale skupina měla mluvčí, kteří diskutovali s diváky i vystavovateli. Ti se totiž často domnívali, že aktivisté vystupují proti podmínkám na výstavě, které jsou podle vystavovatelů vyhovující.

„Naše demonstrace chtěla především upozornit na fakt, že lidé konzumovat a jinak využívat zvířata nepotřebují, že zvířata nejsou zboží určené k obchodování. Náš akt se odehrál na výstavě především proto, že ji považujeme za oslavu a normalizaci živočišného průmyslu, který je principiálně špatný jako celek. Někteří vystavovatelé nabyli dojmu, že demonstrujeme především kvůli podmínkám, které na výstavě panují, přičemž podle nich jsou zcela vyhovující. Pro nás je ale výstava symbolem utrpení, které živočišný průmysl představuje, proto jsme si ji stejně tak symbolicky vybrali pro náš tichý protest. Je jasné, že skutečné podmínky ani zabíjení zvířat na výstavě návštěvníkům neukážou. Že jsou tady zvířata na slámě, ještě nic neznamená, nikdo by nechtěl být ve vězení a jen tupě koukat, byť s polstrovanou postelí a přísunem jídla. Zvířata mají své potřeby a chtějí být svobodná. Nikoli stát v ohradě a nechat se okukovat, nechat se vodit za kruhy v nose, až jim teče krev, nechat se uměle oplodňovat, pořád rodit mláďata, která jim vzápětí odeberou, a nechtějí jít zbytečně na smrt. Zvířata jsou cítící bytosti a mají být svobodná.

Zvíře zkrátka není zboží, ani na této výstavě, ani nikde jinde,“ vysvětluje jedna z organizátorek protestu Ester Burkertová. „Ostatně ani ty zmiňované podmínky, které na výstavě panují, nejsou tak ideální, jak je prezentují chovatelé. Pravidelně chodíme tyto akce dokumentovat a vidíme jevy jako strkání, pohánění bičíkem, tahání zvířat, nahánění vyděšených zvířat, která se pokoušejí uniknout, do přehlídkových ohrad, krev v nose, krátké řetězy…“ dodává Burkertová.

Výstavu často navštěvují rodiče s dětmi a všichni jsou přítomnými zvířaty nadšeni. „Je paradoxem, jak se rodiny s dětmi rozněžňují nad přítomnými mláďaty a vzápětí koupí kus mrtvého zvířete u stánku s občerstvením. Stačí se po výstavě projít s jiným nastavením mysli a uvidíte všudypřítomný strach, smutek a rezignaci,“ sděluje další z organizátorek Anna Kupcová.

Poté, co se diskuse uvnitř haly začala ze strany vystavovatelů přiostřovat, prošli aktivisté tichým průvodem areálem a odebrali se vytvořit „uličku hanby“ před vstup do výstaviště. Tam se k nim přidali další demonstrující.

Organizátory protestu byly iniciativy Kolektiv pro zvířata a 269 Czech Republic
Kontakty: Ester Burkertová: 774 338 057, Anna Kupcová: 775 338 066, info@kolektivprozvirata.cz

Foto v tiskové kvalitě ke stažení

Nezpracované videozáběry z akce pro novináře (MP4 320MB)