TISKOVÁ ZPRÁVA: UKRADENÉ DÍTĚ I ODSÁVÁNÍ MLÉKA – AKTIVISTÉ UPOZORNÍ NA POZADÍ MLÉČNÉHO PRŮMYSLU

Brno – Dne 26. 9. 2017 aktivisté z hnutí Kolektiv pro zvířata a 269Life  upozorní  na praktiky mléčného průmyslu provokativním happeningem. Součástí akce bude odebírání dětí matkám, simulace odsávání mléka a další praktiky běžné používané v mléčném průmyslu. Akce proběhne v odpoledních hodinách na Moravském náměstí.

“Chceme, aby lidé znali pozadí mléčných výrobků, které konzumují. Chceme, aby si uvědomili, že za každou sklenici mléka je utrpení zvířete,” říká organizátorka Anna Kupcová.

Krávy v mléčném průmyslu jsou každý rok uměle odplodňovány, aby produkovaly dostatek mléka. Tele, které poté porodí, jim je do 24 hodin odebráno a to i přesto, že mezi krávou a teletem vzniká silné citové pouto. Malou krávu pak čeká stejný osud, býček je zabit a využit na tzv. telecí maso. Dospělá kráva je znovu oplodněna po dvou měsících, zatímco jí je odebíráno mléko. Celý život tak prakticky stráví březí a zároveň její tělo tvoří mléko, což je pro organismus velmi vyčerpávající. Častá jsou také různá zranění a bolestivé zdravotné problémy, jako např. zánět vemen, protože pro krávu není přirozené produkovat takové množství mléka. Kolem čtvrtého roku zvíře zemře vyčerpáním, nebo je kvůli nízké produkci mléko posláno na jatka. Přirozená délka života krávy se však pohybuje kolem dvaceti let.

“Kravské mléko je mateřské mléko jako každé jiné. Lidé si často neuvědomí, že kráva, tak jako každá jiná samice savce, musí mít nejdříve mládě, aby její tělo začalo produkovat mléko. Tak jako psí mléko patří štěňatům, sloní mléko slůňatům, patří kravské mléko teleti. To je však od své matky odtrženo a izolováno, aby mléko pro něj mohli pít lidé. Je to absurdní a kruté. A hlavně zbytečné,” říká organizátorka Ester Burkertová.

Kravské mléko lze jednoduše nahradit chuťově, ale i ze zdravotního hlediska. Americká dietetická asociace, Britská státní zdravotnická služba nebo Státní zdravotnický ústav (USA) spolu s dalšími významnými institucemi se shodují, že správně sestavené rostlinná strava je pro lidský organismus plnohodnotná.

Aktivisté nabídnou během happeningu i alternativy k mléčným výrobkům. Na místě bude informační stánek s rostlinnými alternativami, kde bude možné ochutnat různá rostlinná mléka, ale také  veganský sýr nebo třeba čokoládu.

Organizátory protestu jsou iniciativy Kolektiv pro zvířata a 269 Czech Republic.

FB událost: https://www.facebook.com/events/2005272283040652/

269.cz, www.kolektivprozvirata.cz

 

Kontakty:

Ester Burkertová: 774 338 057,

Anna Kupcová: 775 338 066

info@kolektivprozvirata.cz