Výročí úmrtí aktivistky Jill Phipps

1. února si připomínáme tragickou smrt britské aktivistky Jill Phipps. Je tomu již 21 let, kdy zemřela pod koly nákladního automobilu převážejícího telata na letiště Coventry.

"Jill trávila na letišti několik dní a nocí, pohled na den stará telátka jí zlomil srdce, ale nikdy se nevzdala." Protesty trvaly a přidávali se další lidé, v osudný den se 10 z 33 protestujících rozhodlo zablokovat automobily vlastními těly, přesto policie povolila řidiči náklaďáku, aby pokračoval v cestě. Ten následně srazil stojící Jill, která se tak ocitla pod jeho koly. Zemřela při cestě do nemocnice. Řidič Stephen Yates nebyl obžalován.

Ve městě Coventry protesty pokračovali a 3 měsíce po tragické nehodě se konečně podařilo transport zastavit. Stejně tak v ostatních přístavech, kde probíhal vývoz živých zvířat, se po smrti Jill zvedla mohutná vlna odporu.

Zpráva o smrti Jill obletěla celý svět a její matka Nancy cestovala do mnoha zemí, aby zde vyprávěla o své dceři, krutostech páchaných na zvířatech a hnutí za osvobození zvířat.

Jill celý svůj život zasvětila aktivismu. Účastnila se sabotáží honů, útoků na vivisekční laboratoře, demonstrací proti kožešinovým či slepičím farmám, dělala stánky, psala dopisy a články. Pocházela z pozoruhodně aktivistické rodiny, jejíž členové – bratr, sestra a matka – byli vegetariáni a stejně jako ona se účastnili akcí bojujících za práva a osvobození zvířat.

Více informací o životním příběhu Jill Phipps můžeme vidět ve filmu Jill´s Film z roku 2005, který její přítel John Curtin vytvořil, aby udržel na živu vzpomínku na tuto odvážnou ženu a všem ukázal, za co bojovala. Nezbývá, než doufat, že lidé konečně otevřou oči a semknou se podobně jako při osudné události a osvobození zvířat jednou skutečně nastane.

Film s českými titulky ke stažení zde: http://ulozto.sk/x2CX9A9/jill-s-film-avi

12655995_955622631191239_1824654857_o