Dejte vánoční dárek i kaprům – nechejte je žít

Stejně jako každý rok, i tento bude zakončen krvavými pouličními jatkami. Za pár dnů se na ulicích opět objeví kádě přeplněné vyhladovělými, často zraněnými a přidušenými kapry čekajícími na smrt. Ryby jsou na podzim vyloveny, několikrát přehazovány a jako uhlí jsou doslova naházeny do kádí. Koncem prosince jsou pak převezeny ze sádek k pouličnímu prodeji, který už všichni známe.


Je dokázáno, že i ryby cítí bolest (viz článek zde a příspěvek s odkazy). Jejich „smůlou“ však je, že nemohou vydávat zvuky a lidé tak nemohou slyšet jejich nářek. Ten už by se nám tak ve vánočně vyzdobených ulicích, kterými znějí koledy, asi nelíbil. Slavíme svátky klidu a míru tím, že ubližujeme jiným tvorům. Nejsou právě Vánoce naopak přesně tou dobou, kdy bychom měli být více laskaví a ohleduplní nejen ke svým nejbližším, ale ke všem živým tvorům?

Na tuto skutečnost každoročně upozorňujeme happeningem Prodej vánočních psů, a také vyvěšením banneru u hlavního nádraží v Brně, kterým se snažíme kolemjdoucí přimět k zamyšlení nad touto mladou a krutou tradicí.

Co můžete udělat vy:

  • Nekupujte kapra. Ani v případě, že jej chcete hodit zpět do rybníka! Ryby jsou už tak vyčerpané, že by tento šok nepřežily, jejich smrt by byla pomalá a bolestivá a navíc nákupem zvýšíte poptávku.
  • Zjistěte si informace (můžete nám napsat o letáčky) a mluvte o problematice se svými známými. Bavte se s lidmi o tom, že ryby cítí bolest a co všechno od výlovu až po zabití prožívají. Promluvte si o tom, jaké je opravdu tradiční vánoční jídlo, nabídněte alternativní recepty na vynikající štědrovečerní večeři.
  • Vyrazte s kamerou do ulic a natočte případné porušování předpisů, které pak nahlaste na veterinární správu. Většinou jde o strkání prstů pod skřele do žaber, vytahování kaprů z kádě za skřele (což je pro ně velmi bolestivé), bezdůvodné odkládání kaprů na vzduchu a nedostatečné omráčení před vykrvením či kuchání bez předchozího vykrvení.
  • Uspořádejte podobnou akci ve vašem městě. Se vším vám rádi poradíme.

Více informací najdete na webu projektu Vánoce bez násilí.