O nás

Kdo jsme

Historie původní aktivistické skupiny Kolektiv pro zvířata sahá až do roku 2009. Tehdy se jednalo o volné sdružením lidí, kteří odmítali současné pojetí zvířat, druhovou nadřazenost a z ní vyplývající zneužívaní zvířat pro lidské rozmary. Avšak v roce 2018 jsme se rozhodli přerůst v oficiální organizaci Kolektiv pro zvířata z.s., a tak se posouváme dále a efektivněji bojujeme za práva těch, kteří nemohou mluvit.

Naše činnost vychází z přesvědčení, že život každého zvířete má jedinečnou hodnotu sám o sobě, z přesvědčení, že každý cítící tvor má právo na svobodný život. Svými aktivitami se snažíme změnit to, jak jsou zvířata lidmi vnímána. Chceme změnit zastaralé vnímání zvířat jako komodit, jako věcí, které nám slouží k užitku a které pouze využíváme. Chceme v lidech probudit uvědomění, že zvířata jsou živé, cítící bytosti, které mají svá přirozená práva.

Náš etický kodex si můžete přečíst zde.
Logo-KPZ-male+napis-dva-radky-bile-pozadiAktivity kolektivu jsou celoroční a zahrnují veřejná promítání a petiční stánky, stejně jako organizaci rozsáhlejších událostí, zejména festivalu VeganFest a tematických demonstrací a happeningů.

Co děláme

VeganFest

Jde o největší edukační akci svého druhu v České a Slovenské republice, a jejím hlavním účelem je poskytnout zájemcům z řad veřejnosti informace o veganství jako životním stylu, který je nejen ohleduplný vůči zvířatům, ale i ekologický, zdravý a zábavný. Festival je bez sponzorů, nevýdělečný a je postaven čistě na dobrovolnické bázi. Vstup na veškeré akce je zdarma (s výjimkou benefičních koncertů).

V březnu 2018 proběhl v Brně již osmý ročník festivalu VeganFest. V rámci festivalu se uskutečnila řada přednášek, ukázek vaření, promítání dokumentů a koncertů. Hlavní program VeganFestu 2018 probíhal během dvou víkendů přímo v centru Brna v prostoru Slévárny Vaňkovka. Skládal se především z přednášek, které jsou určeny jak pro laickou veřejnost, tak pro stále rostoucí veganskou komunitu.

Chcete se zapojit do příprav a organizace VeganFestu? Mrkněte do sekce pro dobrovolníky.

Produkce seriálu Síla soucitu

Projekt Síla Soucitu má za cíl ukázat veřejnosti, že veganství není životní styl pro úzkou skupinu lidí nebo moderní trend mladé generace, ale že vegan či veganka může být opravdu každý běžný člověk. Seriál vznikl v produkci Kolektivu pro zvířata, na režisérské křeslo si sedl brněnský videotvůrce Jan Fuksa.

V první sérii uvidíme, že veganem může být MMA sportovec v dobré kondici nebo se dozvíme, že tento životní styl může preferovat i lékař, který se v lidské biologii vyzná více než většina lidí. Podíváme se také na dvě azylové farmy, kde si příblížíme jak samotná zvířata a etický přesah veganství, tak i jejich majitele, kteří mají dost své vlastní práce a veganství pro ně není rozhodně trendový rozmar. A nebyla by to pořádná první série, kdybychom se nepodívali na zoubek dvoum brněnským kuchařkám, které dokazují, že veganská strava může být opravdu dobrá a chutná.

Síla Soucitu je unikátní projekt, který předává poselství o tom, proč bychom měli zvolit veganský životní styl a ukazuje, jak snadné to je. To i přestože náš život může být hektický nebo fyzicky náročný.

 

Veganské ochutnávky

Jedna z nejčastějších aktivit Kolektivu pro zvířata. Zdarma nabízíme lidem veganské jídlo, rozdáváme informační letáčky a aktivně komunikujeme s veřejností. Ukazujeme, že veganská strava není omezující a zároveň se snažíme poukázat na etické aspekty veganství.  Často se setkáváme se situacemi, kdy nám lidé dávají za pravdu s příslibem pokusu o změnu stravování.

 

Nedělejme rozdíly

Na podzim roku 2016 jsme se v Kolektivu pro zvířata rozhodli realizovat projekt, o kterém jsme uvažovali již delší dobu. Spočívá v instalaci bannerů a dalších informačních materiálů na hojně navštěvovaných místech města Brna. Tyto materiály mají velmi jednoduché poselství, a ty z kolemjdoucích, kteří jsou ochotni se zamyslet, přivedou na web www.nedelejrozdily.cz se stručnými informacemi o fenoménech karnismu a speciesismu. V roce 2018 jsme začali také využívat nekomerečních ploch našich podporovatelů. Jedná se o balkóny, ploty nebo auta.

Bližší informace a další fotografie v článcích zde.

 

Demonstrace, happeningy

Kolektiv pro zvířata organizuje různé typy demonstrací a pouličních akcí s cílem upozornit veřejnost na kruté zacházení se zvířaty. Většina odvětví, která zneužívají zvířata (např. masný, mlékarenský a vaječný průmysl, výrobci kožichů a kosmetiky, cirkusy atd.) závisí na poptávce, kterou tvoří zákazníci.

Těmito akcemi se snažíme ukázat společnosti realitu, kterou se před nimi snaží tato odvětví skrýt, a upozornit lidi na to, jak velkou mají jako spotřebitelé moc ovlivňovat nabídku.

  • Více se dozvíte na našem Facebooku nebo v pravém sloupci v sekci “Nejbližší akce”.

 

 

Veganské společenské večery (VSV)

Potkejme se, najezme se, pobavme se

Každý měsíc se v Brně konají společné veganské večery. Je to prostor pro sdílení kuchařských poznatků, pro plánování demonstrací či záchranných akcí zvířat, pro strávení příjemného večera i pro ukázaní lidem, kteří se vegansky nestravují, jak rozmanitá a chutná může rostlinná strava být. Kdo chce, může něco veganského uvařit nebo upéci podělit se s ostatními. Lidé se nají, pozdraví se starými známými a seznámí s novými lidmi.

 

Pouliční promítání

(aktivita je od roku 2016 přerušená)

Pravidelné promítání je jednou z tradičních akcí, která probíhá od vzniku KPZ v roce 2009. V současné chvíli se zaměřujeme na kampaně proti množírnám a za zákaz kožešinových farem skupiny Obraz – obránci zvířat , ale součástí jsou i videa propagující veganství a soucitný přístup ke zvířatům.

Kolemjdoucí mají možnost podepsat petice za zákaz chovu kožešinových zvířat a proti množírnám, získat zdarma informační materiály a informace týkající se obou kampaní, veganství a práv zvířat obecně.

Akce tohoto typu jsou nejen dobrým způsobem, jak šířit osvětu a informovat veřejnost o praktikách a způsobech zacházení se zvířaty, ale také dobrou příležitostí pro vzájemné setkávání. Můžete nás na stánek přijít navštívit, diskutovat s kolemjdoucími nebo se přímo zapojit. Pokud byste měli zájem nám pomoci, informace najdete zde.

Den promítání je variabilní podle našich časových možností a počasí, detaily se vždy dozvíte ve skupině dobrovolníků na Facebooku (případně po domluvě i jinými způsoby).

 


KPZ v médiích

Naše aktivity mapují různá média, ať už alternativní či mainstreamová:

Reportáže z akcí