Pravda v kostce: Anonymous for the voiceless promítali na ulici záběry z velkochovů a jatek

Autor - Lukáš KubartMezinárodní den zvířat v Brně byl ve znamení pravdy.

Kolemjdoucí, kteří kráčí po brněnském náměstí Svobody, nevěřícně zírají, někteří tiše, jiní se hlasitě rozhořčují. Videozáznamy praktik živočišného průmyslu mlčenlivě přitahují jejich zraky: prasnice natěsnané v klecích, jejich selata s otevřenými ranami a abscesy, zatímco bezvládná tělíčka jiných leží kolem, rozervána na kusy. Telata, která jsou odebírána svým matkám, aby jim v dalším záběru byla podřezána hrdla. Kohoutci zaživa rozemíláni ve velkém mlýnku.

Záběry se opakují ad nauseam ve všech směrech, na obrazovkách notebooků a tabletů, které drží dobrovolníci v maskách Guye Fawkese. Nehybně vedle sebe, rameno na rameni ve čtvercové formaci zvané „Cube of truth” – česky Kostka pravdy. Patří k organizaci Anonymous for the voiceless, nebo prostě AV – odnoži Anonymous, která se věnuje boji za práva zvířat.

Jdou na to ovšem jinak – místo internetu okupují ulice. AV vznikla v roce 2016 v Austrálii, dnes má však své místní odnože – tzv. „chapters” – po celém světě. V březnu tohoto roku se organizace AV dostala i do České republiky, a chapters tu postupně vznikají ve všech velkých městech. Ta brněnská vznikla teprve nedávno a tohle je jejich první Kostka pravdy.

Velikost Kostky se může měnit (tato byla složena z 3×3 lidí), ale její cíl – šíření veganství – se nemění. Kolem kostky krouží lidé, kteří dělají tzv. „outreach”, bez masek přistupují k lidem sledujícím promítané záběry a hovoří s nimi o dojmech, které v nich vyvolávají. 

„Oslovujeme jen lidi, kteří se u kostky zastaví. A ti, kteří projeví zájem o veganství, od nás dostanou kartičku, na které jsou odkazy na užitečné zdroje.” říká Michael Přikryl, organizátor z olomoucké odnože Anonymous for the voiceless, který přijel podpořit kolegy z Brna.

A zastaví se jich mnoho – povinné černé oblečení, masky a cedule s nápisem „Pravda” přitahují pozornost už když se kostka pomalu formuje.

Lukáš Kubart

„Masky symbolizují naši příslušnost ke globálnímu hnutí Anonymous, ale mají i praktickou funkci – dávají kolemjdoucím pocit, že nejsou pozorováni, když se dívají na ty záběry.” vysvětluje koordinátorka akce Alexandra Mateásková dvacítce dobrovolníků na začátku akce. „Dávejte pozor, když uvidíte malé dítě, tak do dvanácti let, které se na ta videa dívá samo bez rodičů – zvednutím ruky dejte signál někomu z outreach a my se postaráme o to, aby se nedívalo bez svolení, aby rodiče věděli, že se dívá.” rozdává další pokyny.

Aktivisté stáli na náměstí Svobody celé tři hodiny a za tu dobu se u Kostky zastavily stovky lidí.
„Vždycky jsem věděl, že zvíře musí pro maso umřít. Myslel jsem si ale, že je to lidštější.” komentuje záběry jeden z přihlížejícíchKoordinátorka Alexandra Mateásková hodnotila akci jako velmi úspěšnou: „Máme 44 konverzí – 44 lidí řeklo, že vezmou veganství vážně, že půjdou domů a budou na [cestě k veganství] pracovat.” říká s optimistickým výrazem ve tváři.

„Ale musím říct, že Brno je zlatá loď, je to město veganství zaslíbené, a tak se vlastně ani nedivím.” dodává se smíchem.

Veronika Fuxová

Autor fotografií: Lukáš Kubart