Tisková zpráva: Brňané společně proti využívání zvířat v cirkusech

Obyvatelé Brna se už 20. června v 17 hodin postaví proti přítomnosti cirkusů se zvířaty v jejich městě.

Skupina místních, vedená sdružením Kolektiv pro zvířata, bude protestovat proti show pořádané cirkusem Sultán Berousek v městské části Brno-Líšeň. Chtějí tak vyjádřit nesouhlas s využíváním zvířat pro zábavu. Na sociální síti Facebook přislíbilo účast, či o ní uvažuje, již více než 700 lidí.

„Věříme, že je důležité upozornit veřejnost na to, co zvířata v cirkusech musejí podstupovat,” říká jeden z organizátorů protestu a člen KPZ Jakub Maceja. „Lidé, kteří cirkusy navštěvují, nemají často ponětí o nedostačujících a nepřirozených životních podmínkách, které jsou pro některá cirkusová zvířata denním chlebem. Naším protestem se na toto snažíme poukázat a říct, že jsou i jiné a přirozenější možnosti, kde divoká zvířata narozená v zajetí mohou žít.”

V Brně to nebude první akce tohoto druhu. Město zažilo během posledních let již několik demonstrací proti cirkusům se zvířaty v režii místních aktivistů. Při jedné z nich dokonce došlo i k nepříjemné potyčce mezi protestujícím a zaměstnancem cirkusu Humberto. Situaci musela řešit policie. „Distancujeme se od jakékoliv formy násilí. Světští však naši kritiku chápou jako osobní útok, a tak v minulosti došlo k několika vyhroceným situacím. Snažíme se ale dělat všechno pro to, abychom výskyt takových konfrontací minimalizovali,” dodává Maceja.

Zaměstnanci cirkusu Sultán Berousek se vůči demonstraci ostře ohradili. V příspěvku na sociální síti Facebook obvinili pořadatele z vyzývání k nenávisti vůči cirkusům, šíření pomluv a křivého nařčení z týrání zvířat. Podle nich se aktivisté snaží cíleně poškodit etnickou skupinu Jauner, jak se světští nyní nazývají, a vyvolat etnické rozbroje. Po několika dnech však příspěvek z Facebooku smazali.

Cirkusy se zvířaty odsuzuje čím dál větší procento lidí, například i naši sousedé na Slovensku, kteří po vzoru mnoha jiných zemí zakázali využívání divokých zvířat pro cirkusová představení. V Řecku či Bolívii dokonce uzákonili úplný zákaz cirkusů se zvířaty. Hnutí proti cirkusům se zvířaty je tak v současnosti již celosvětovou záležitostí.

Více informací o této problematice naleznete na webových stránkách cirkusybezzvirat.cz. Bližší informace o této protestní akci a dalších aktivitách spolku KPZ najdete na webu kolektivprozvirata.cz.

FB událost: https://www.facebook.com/events/233530484042236/

www.kolektivprozvirata.cz

Kontakty:

Markéta Musilová: 721 442 683,

info@kolektivprozvirata.cz