Tisková zpráva: Brnem a Prahou projde pochod proti zabíjení tzv. vánočních kaprů

Ve čtvrtek 12. prosince se v Brně a Praze sejdou aktivisté za práva zvířat, aby upozornili na kruté zacházení s tzv. vánočními kapry. 

Brněnský pochod začne v 18 hodin na náměstí Svobody a skončí na Moravském náměstí. V rámci pochodu budou účastníci skandovat a nést tematické transparenty. Na několika místech se navíc budou číst proslovy.

Vánoční masakr kaprů

V čase Vánoc se každoročně ulice českých měst zalijí kapří krví. Cílem pochodu je upozornit na tento zvláštní paradox. „Vánoce by měly být svátky klidu a míru. Místo toho v ulicích masakrujeme tvory, kteří jsou navíc často zranění nebo polomrtví. Přitom je zabíjíme úplně zbytečně. Když pomineme fakt, že maso k životu nepotřebujeme, mohli bychom si vzpomenout, že tradiční české vánoční jídlo je například houbový kuba. Utrápení kapři určitě nereprezentují klid a mír,” upozorňuje organizátorka demonstrace  Anna Kupcová ze spolku Kolektiv pro zvířata.

Opakované porušování zákonů

V minulých letech byl proveden monitoring prodejců kaprů. Výsledky ukázaly, že zákony na ochranu zvířat jsou porušovány zhruba ve třetině případů. „Během pouličního prodeje s kapry často manipulují nedostatečně proškolení prodejci, kteří je z pohodlnosti vytahují z vody za žábry nebo jim ulamují ploutve, pokud se omylem zachytí v oku síťky. Dále dochází k bezdůvodnému odkládání kaprů na vzduchu, nedostatečnému omračování před porcováním nebo kuchání bez předchozího vykrvení. Problematické je také přenášení živých kaprů v igelitových taškách a neodborné domácí zabíjení, kdy jsou kapři doslova umláceni k smrti zcela nezkušenými lidmi,” popisuje hlavní problémy spojené s prodejem kaprů Tereza Vandrovcová z organizace Otevři oči.

Jak kapři trpí

Utrpení kaprů začíná už při výlovech, tedy dva měsíce před Vánoci. Mnoho kaprů zahyne během necitlivého transportu následkem nemocí, tepelného šoku, stresu, udušení či zranění, jelikož se s nimi hází doslova jako s uhlím. Přitom dle posledních etologických studií je mentální a emocionální svět ryb srovnatelný s většinou obratlovců, cítí bolest podobným způsobem jako lidé a konkrétně kapři patří mezi nejinteligentnější druhy ryb,” dodává Anna Kupcová.

Oba pochody se konají v rámci kampaně Vánoce bez násilí, kterou pořádá organizace Otevři oči z. s. ve spolupráci s brněnským Kolektivem pro zvířata z. s.

Ilustrační fotografie jsou dostupné ZDE.

Odkazy:

https://www.facebook.com/events/512176109363865/

www.kolektivprozvirata.cz

www.vanocebeznasili.cz

Kontakt pro média:

Organizátorka brněnského pochodu

Bc. Anna Kupcová 

Tel.: 775 338 066 

E-mail: info@kolektivprozvirata.cz

www.kolektivprozvirata.cz

Pochod Praha:

PhDr. Tereza Vandrovcová, Ph.D.

Tel.: 777 942 411

E-mail: tereza@otevrioci.cz